A baba és gyerek angol foglalkozásokon újra előkerült Eric Carle klasszikusa, az Éhes Hernyócska története. Korábban már többször is olvashattál róla itt a blogon.
Miért szeretjük?
A kis éhenkórász történetének segítségével gyermekednek észrevétlenül megtaníthatod az ételek, főleg a gyümölcsök angol megfelelőit, játékos formában gyakorolhatjátok a színeket és a számolást, és közben még néhány alap melléknevet is elsajátíthattok (pl. big – nagy, small – kicsi, hungry – éhes).
Kreatív
A baba angol és a gyerek angol nyitja mindig abban rejlik, vajon sikerül-e felkeltened gyermeked érdeklődését. Ha igen, nyert ügyed van. Ha csak 5 percig is, de figyelni fog, és Neked ezeket a nagyon értékes perceket kell kihasználnod.
A májusi Praktika szerkesztői hungarocell golyókból készült hangyákat mutattak be. Innen jött az ötlet. Mi lenne, ha mi hernyócskákat készítenénk belőlük? Az eredmény látványos lett, és a gyerekek imádták a különböző színekben pompázó állatokat, melyeket saját fantáziájuknak megfelelően keltettek életre.
Tetszik?
Te is szívesen elkészítenéd gyermekeddel?
Akkor ezeket kell beszerezned:
- hungarocell golyók (minimum 4 darab/ hernyó, még aranyosabb, ha a fejének egy nagyobb golyót választasz :))
- különböző színű akril festékek
- hurkapálcák vagy fogvájók
- filctollak
- színes drótok vagy kisebbeknek zsenília drótok
- felfűzhető gyöngyök
- ragasztó (ragasztópisztoly)
A golyókat fesd be különböző színűre. Ovis korú gyermeked már ebbe is bevonhatod, sőt akár kisebbet is, csak gondoskodj megfelelő munkafelületről és védőruházatról. 😉 Egy hurkapálcából törj le kb. 2-3 cm-s darabokat!
Először a hernyó fejét készítsétek el! Rajzoljatok neki szemet, orrot és szájat! Ezután óvatosan szúrjátok bele a pálcákat a golyókba, és illesszétek össze őket! Ragasztópisztollyal, vagy pillanatragasztóval rögzítsd a darabokat! Végül egy tű vagy gem kapocs segítségével fúrj járatot az antennának és a lábaknak, amiket drótból vágtál le (antennának visszahajlítva, 2 gyönggyel a 2 végén)!
A kisebb gyerkőcöknek zseníliadrótból is hajlíthatsz antennát, illetve lábakat. Ezeket a 2 éves Adél és a 3 éves Bandi készítette. 🙂
Az efféle könnyen, gyorsan elkészíthető kézműves feladatokkal, játékokkal nagyszerűen fejleszthető gyermeked kreativitása. Az együtt alkotás öröme is jó alapot teremt egy kis játékos angolozásra, beszélgetésre. Fontos, hogy hagyd, hogy ő csinálja, és csak akkor segíts neki, ha szüksége van rá. Ne kívánj tökéletes alkotást tőle, legyen a végeredmény olyan, amilyennek ő szeretné, ahogy ő elképzelte. Ha külön-külön dolgoztok, a végén összehasonlíthatjátok a hernyókat.
Egy kis módszertan
Az akril festékkel különböző színűre festett golyókat egy zacskóba rejtettem. A gyerekek már körbeülték az asztalt, és izgatottan várták, vajon mit fogok előhúzni a tarsolyomból. Kivettem az első golyót a zacskóból, és Luca kezébe adtam. Megkérdeztem tőle, milyen színű.
What colour is it?
Rávágta, hogy “yellow”. 🙂 Aztán kiválasztottam egy kéket, és Levinek nyújtottam (akinek mellesleg a kék a kedvenc színe, angolul legalábbis biztos :)).
What colour is it?
Blue.
Aztán átismételtük a többi színt is.
yellow – sárga
red – piros
blue – kék
green – zöld
pink – rózsaszín
Mindenki csak akkor kapta meg a következő golyót, ha megmondta (vagy megismételte), milyen színűt tart a kezében. Végül minden gyerkőc kapott 4 különböző színű golyót (a lányok rózsaszínt, a fiúk pirosat).
Nagyon lelkesen és örömmel dolgoztak, a végeredményt pedig büszkén mutatták meg otthon is.
A hab a tortán pedig az lehet, hogy “megetetitek” a hernyócskát. Ez történhet igazi, vagy papírból kivágott, kiszínezett gyümölcsökkel (a közepébe vághatsz egy kis “ablakot”, amin átrághatja magát). 🙂
Tetszett? Akkor próbáld is ki! Biztos jó móka lesz mindkettőtöknek!
Kapcsolódó bejegyzések:
Az éhes hernyócska története – The hungry caterpillar
Az éhes hernyócska története másképp
A hét napjai (Days of the week)