Mi jut először eszedbe, ha meghallod azt a szót, hogy pufi festék? Ne aggódj, én is csak pislogtam, amikor hallottam, hogy ilyet otthon is lehet készíteni, ráadásul fillérekből. Én először arra a festékre gondoltam, amivel még gyerekkoromban festettünk pólóra. Megvártuk, hogy megszáradjon rajta a gumis minta, és kész… Na, ez a festék nem olyan festék… Ez házilag is elkészíthető, hőre domborodó festék színes alkotásokhoz.
Mi ez?
Állagát tekintve olyan, mint a sűrű palacsintatészta, csak liszt, só, sütőpor, víz és ételfesték kell hozzá. Meg citromsav, hogy hűtőben elálljon egy darabig. Szuperül lehet vele festeni, akár hurkapálcával vagy fültisztító pálcával felhordva a szükséges mennyiséget a papírra, vagy zacskóba töltve, és egy kis lyukon keresztül kinyomva a festéket, ahogy a cukrászok díszítik a süteményeket.
Felismeritek ezt a dzsungelben bújkáló állatkát? Igen, ő az oroszlán az Állati jó baba angol csomagból! 🙂 Az egyiket Marci alkotta, a másikat én. 🙂
Tetszik?
Íme a recept:
- 1 bögre liszt (kb. 2 dl-es)
- 1 és 1/2 teáskanál sütőpor
- 2 teáskanál só
- ételfesték
- víz
- citromsav
Az eredeti receptet kicsit módosítottam azzal, hogy tettem hozzá citromsavat, hogy elálljon a hűtőben, és picit több sót és sütőport tettem bele.
Milyen legyen az állaga?
Az első adag kicsit talán hígabb lett a kelleténél, ezért nem púposodott fel annyira a festés. A második adag meg egy kicsit túl sűrű lett – eláztatta a papírt, ami összeugrott. Ember legyen a talpán, aki ezt kisimítja… Harmadik nekifutásra szerintem tökéletes lett. 🙂
Múlt szombaton mindent együtt csináltunk. Együtt kevertük ki a festékeket. A legnehezebb feladvány az volt neki, hogy milyen színű festékekből keverhetünk lilát, de megfejtette. Ő megrajzolta a Mérges madarakat, majd együtt kifestettük őket.
Festés után?
Ha elkészültek a művek, a mikrohullámú sütőben vagy a sütőben meg kell kicsit sütni őket, vigyázva, hogy ne legyen túl magas a hőfok odabent, és ne is legyen bent túl sokáig, mert megégnek a festmények. Én 600 W-on kb. 30-40 másodpercig sütöttem őket, ha vastagabb rétegben került rá pufi festék, akkor akár 1 percig is, szigorú ellenőrzés mellett. A maradék festékeket pedig a hűtőszekrényben őrzöm, és azon gondolkodom, Húsvét előtt még mire lehetne felhasználni őket…
Miért jó?
- nagyon jól leköti a gyerekeket
- fejleszti a finommotorikát
- fejleszti a koncentrációt
- felébreszti a gyerekekben szunnyadó kreativitást
- sokat tanulnak játék közben a színekről, a formákról
- izgalmas a mikró előtt állva, hevesen dobogó szívvel várni, hogy megpillantsuk a kész, “tartósított”, felpufisított remekműveket
- azért, mert jó, és kész! 🙂
Anna, az egyik szuper kreatív pajtásom, amikor meghallotta, hogy festeni fogunk, kijelentette, hogy nincs kedve, és ő majd otthon egyedül… Aztán ahogy látta, a többiek milyen élvezettel próbálják a festéket a papíron fülpiszkálóval elegyengetni, ő is kedvet kapott. Ki is sütöttük a műveket.
Húsvét
Itt a Húsvét, pufi festékkel is lehet tojásokat festeni. Ezt nézd!
Köszönöm
Köszönöm Marikának, Eszter és Emília anyukájának, hogy megmutatta nekem ezt a házi készítésű festéket a Színes Ötletek Kézügyes blogon, a Kézügyes blognak is nagyon köszönöm, hogy megosztotta ezt a szuper receptet, és így én is megismerhettem és kipróbálhattam! Nagy élmény volt! 🙂
Timi