“Tell me and I forget,
Teach me and I may remember,
Involve me and I learn.”
(Benjamin Franklin)
Ahogy nő a kisfiunk, úgy kap egyre több, egyre nagyobb kihívást jelentő feladatokat. Persze, nem mindig vág jó képet ezekhez, de azért az esetek többségében szívesen segít. A minap éppen vacsorához készülődtünk, amikor felajánlotta, hogy szívesen segít. Megörültem a lehetőségnek, és azonnal lecsaptam rá. Mi lenne, ha Marci egy játékos feladat közben segítene? Angolul. Hurrá, játszunk! Felcsillant a szeme. Megkértem, hogy pakoljon ki néhány dolgot a hűtőből. Odahúzta a széket, felállt rá, és lélegzetvisszafojtva várta, milyen dolgokat fogok felsorolni neki. Nagyon tudományosan pakolt, és határozott mozdulatokkal vette ki az ételeket egymás után, miközben meg is mondta, éppen mi van a kezében.
Na, ez az, amiért érdemes otthon elkezdeni (majd folytatni) a nyelvtanulást. Igen, az iskolában is megtanulják majd a gyerekek az élelmiszereket. De! Egész más tankönyvből, majd szótárfüzetből magolni az idegen szavakat, mint nap mint nap hallani, érteni, használni is őket. Mert a bemagolt szavakat, előbb-utóbb elfelejtjük, viszont amivel minden nap kapcsolatba kerülünk, azt nem fogjuk.
Most görgess vissza, és olvasd el újra B. Franklin idézetét! Ugye, mennyire igaz ez a (korai) nyelvtanulásra is? Ha csak egyszer mondasz el neki valamit, szinte biztos, hogy gyorsan elfelejti. Ha többször előhozod, és folyamatosan ismételsz vele (persze, játékosan, hogy ne szagolja ki, hogy itt most “direkt tanításról” van szó:)), akkor már valószínűleg meg fogja jegyezni. A legsikeresebb mégis akkor leszel, ha úgy vonod be gyermekedet a játékos tanulásba, hogy teljes testével részt vehet benne. Ha közelről megnézheti, megfoghatja, megszagolhatja vagy akár még meg is kóstolhatja azokat a dolgokat, ételeket, tárgyakat, amikkel éppen foglalkoztok.
Szerintem nagyon szerencsések azok a gyerekek, akik nem csupán tankönyvekből, hanem hétköznapi szituációkban, tevékenységekbe ágyazva, napi rendszerességgel kapcsolatba kerülhetnek az idegen nyelvvel. Akiknek nem kell gondolkozniuk például azon, hogy hogy mondjuk angolul a vajat vagy a sajtot.
Neked is fontos a korai nyelvtanulás? Ugye, Te is rendszeresen teszel azért, hogy minden napra jusson egy kis közös játék, mese vagy közös sertepertélés angolul?
Timi