Az év első időszaka általában arról szól, elhatározzuk, milyen célokat tűzünk ki magunk elé az új évben, milyen szokásainkon fogunk változtatni, mit fogunk tenni azért, hogy boldogabbak, sikeresebbek, nyugodtabbak legyünk az előttünk álló évben. Manapság, annyira rohanva, szinte ész nélkül éljük a mindennapjainkat, hogy egyre többen kezdenek morfondírozni azon, hogyan lehetne nyugodtabban élni, mindenre időt szakítani, a nap 24 órájából 36-ot vagy akár 48-at csinálni, hogyan tehetnék kiegyensúlyozottabbá és boldogabbá az életüket. Én is így vagyok ezzel.
Boldog anyáknak, apáknak a gyerekeik is sokkal boldogabbak… Íme 12 tipp, hogy az idei éved sokkal boldogabb és eredményesebb legyen, mint az előző, és hogy a baba angolozásra is több időd maradjon, több motivációd legyen az elkezdéséhez vagy a folytatáshoz, és hogy legyen elég kitartásod az egészhez…
1. Csodálkozz rá mindenre, ami körülvesz!
Ehhez nem kell messzire menni. Elég, ha megfigyeled, kicsi gyermeked hogyan csodálkozik rá mindenre: a fűszálon himbálózó katicára, a kenyérmorzsát cipelő hangyákra, az izgő-mozgó lábujjaira, az új vagy csak régen látott játékaira. Miért kellene, hogy minden természetes legyen körülötted? Időnként képzeld magad kicsid helyébe, és próbáld az ő szemszögéből megközelíteni a dolgokat! Jó mulatság lesz! 🙂
2. Mindig legyen valami, ami inspirál és hajt előre!
Egy új angol gyerekdal, amit énekelhetsz babádnak, amit játékosan feldolgozva megtaníthatsz kisgyermekednek? Egy új kreatív ötlet, amellyel feldobhatod a gyerekszobát, amit akár együtt is elkészíthettek, ha már elég nagy hozzá? Minden napra kell egy apró ötlet, amely feldobja a napot, vagy akár az egész hetet! Itt a Facebook oldalamon sok segítséget kapsz ehhez. (Lájkoltad már?)
3. Segíts másokat!
Neked, mint anyának, apának minden napra jut bőven jócselekedet, hiszen kisgyermeket nevelsz. Tudatosítsd magadban a jócselekedeteidet! Ne feledd: az is jócselekedetnek számít, ha naponta időt szakítasz az otthoni játékos angolozásra – baba angolra babáddal, gyerek angolra kisgyermekeddel. Tudsz valakit, aki szintén támogatja a korai nyelvtanulást, nyelvátadást? Fogjatok össze, és tegyétek rendszeressé a közös angolozást!
4. Csináld azt, amiben jó vagy!
Nem vagy kibékülve az énekhangoddal, ezért nem szívesen énekelsz gyermekednek? Mondókázásból viszont nagyon jó vagy? Vagy szuper ügyes kézügyességgel rendelkezel, és bármiből képes vagy 10 perc alatt érdekes játékot készíteni a baba angolozáshoz? Netán kétbalkezesnek érzed magad, ugyanakkor szívesen énekelsz, és ezzel bármikor jól elszórakoztatod a gyermekedet? Találd meg mi az, ami az erősséged lehet a játékos angolozásban, és fókuszálj arra! Ez persze nem jelenti azt, hogy a többi területtel nem érdemes foglalkoznod. 😉
5. Olvass!
Olvass könyveket! Angol meséket, mondókákat is ér olvasni! 🙂 Ugyanakkor fontos, hogy szánj időt a saját fejlődésedre, szórakozásodra is. Ha minden nap angolozol otthon minimum 10 percet, ha elolvasol 1-2 oldalt egy angol könyvből, az heti szinten már minimum 70 percet jelent, havi szinten 280-at, ami több mint 4 óra hossza. Minden csak nézőpont és hozzáállás kérdése, ugye?
6. A lehető legkevesebb időt töltsd TV-zéssel!
Helyette olvass mesét a gyerekednek, vagy töltsd az időt kreatívkodással! Sokkal jobban fogod magad érezni. Persze néha jó csak ülni, és bambulni a képernyőt (én is tu-dom-dom-dom), de hosszútávon sokkal jobb minimálisra csökkenteni a doboz nézését. A másik megoldás, ha angolul nézel filmeket. És gyermekeddel a meséket is angolul nézitek. 🙂
7. Szeresd a munkád!
A legfontosabb feladatod ebben az életben az anyagás, apaság. Ez a legjobb dolog a világon, még ha néha/ sokszor iszonyú nehéz is. Ha otthon vagy babáddal, használd ki ezt a szoros szimbiózisban tölthető időszakot, és hozd ki a legtöbbet belőle! Fejleszd magad, a gondolkodásodat gyereknevelés terén is, és ha szükégesnek érzed, turbózd fel a nyelvtudásodat is! Szánj időt rendszeresen a baba angolra is, fürödj meg minden nap abban az élményben, amit a közös játék és fejlődés nyújt!
8. Mozogj!
Kisgyerek után szaladni reggeltől estig karban tarthatja a testedet, de nem hasonlítható össze egy 60 perces aerobikkal vagy egy 15-20 perces kocogással. Ha nem rajongsz az efféle sportokért, jógázhatsz is akár babával együtt!
9. Nézz szembe a félelmeiddel!
A félelmekkel az a baj, hogy sokáig nem merünk szembe nézni velünk, közben pedig folyamatosan aggasztanak minket. Lehet, hogy nem is kell nagy változásokat végrehajtanod ahhoz, hogy legyőzd ezeket. Sokakat aggaszt a nyelvtudásuk tökéletlensége, és a félelem, hogy gyermekük majd nem lesz jó nyelvtanuló, nem fogja szeretni a nyelvet stb. Menj elé a problémának! Lásd a 2. pontot! Alapozd meg Te gyermeked idegen nyelvekhez fűződő viszonyát! Ne hagyd ki a nyelvtanulás szempontjából legtermékenyebb időszakot! Üss két legyet egy csapásra! Fejlődjetek együtt!
10. Higgy magadban!
Szinte minden csupán azon múlik, hiszel-e magadban. Képesnek tartod magad a céljaid elérésére? Ha kitűzted a célt, dolgozz keményen – és persze játszva – a megvalósításán! Képes vagy rá!!! Csak hidd el, és tegyél meg minden tőled telhetőt a siker érdekében! És persze fontos, hogy ne felejtsd el megünnepelni a sikereidet!
11. Légy közel családtagjaidhoz, barátaidhoz!
Általában ők a legfőbb támogatók. Ha mégsem állnak teljes vállszélességgel a korai nyelvtanulás mellett, ne haragudj rájuk, ne akard mindenáron meggyőzni őket! Inkább keress olyan szülőket, új barátokat, akikkel együtt tudtok gyakorolni, akikkel meg tudod beszélni a felmerülő problémákat!
12. Hallgass a szívedre!
Azt hiszem, ezt nem kell sem magyaráznom, sem kiegészítenem. 🙂
Hiszem, hogy ha csak néhányat is megfogadsz az itt felsorolt tanácsok közül, máris boldogabb és sikeresebb leszel az új esztendőben!
Sok sikert kívánok az előttünk álló évre, a baba angolozáshoz, gyerek angolozáshoz is!
Timi