Ugráltál már trambulinon? Ugye, kipróbáltad már? Ha igen, akkor ismered az érzést… Csak úgy repülsz a magasba (főleg, ha előtte veszel egy jó nagy lendületet), majd lesüllyedsz, és visszapattansz. Ha először próbálod, bizonytalannak és kontrollálhatatlannak tűnhet az egész ugra-bugra, de ha szorgalmasan gyakorolsz, annak előbb-utóbb látható lesz az eredménye: egyre koordináltabb leszel…
Trambulin és játékos angolozás?
Most biztos azt gondolod, hogy jó, jó, de mi köze ennek a játékos angolozáshoz? Az, hogy a játékos angolozás is pont olyan, mint a trambulinon való ugrálás! 🙂
Időnként szárnyakat ad… Gyermekeddel együtt szárnyaltok, csillogó szemmel néz, figyel, amikor angolul kezdeményezed a játékot. Hatalmasakat kacag. Ha már nagyobbacska, odahozza Neked a plüssállatokat, melyekkel játszani szoktatok, ezzel jelezve, hogy szeretne Veled angolul játszani. Vagy ripsz-ropsz elsajátít mesékben hallott angol szavakat, kifejezéseket, és csak úgy szívja magába az idegen nyelvet, mint egy szivacs. Nyitott és elfogadó, mindenre kapható.
Időnként együtt süllyedtek a mélybe… Ezek lehetnek a kezdeti lelkesedés utáni időszakok, amikor kicsid kedvetlennek és frusztráltnak tűnik, amikor angolozásra kerül a sor. Amikor követeli, hogy csak magyarul beszélj hozzá, és látszólag nem akarja elfogadni a másik nyelvet. Ez tudom, milyen rosszul tud esni. Úgy érzed, mindent megteszel, igyekszel, ennek ellenére mégsem működik. Megsértődsz, és feladod? Ugye, nem? Nem veszed magadra, és újra próbálkozol? Akkor is, ha 10-ből 10 alkalommal elutasított? Igen, akkor is! Ilyenkor kell stratégiát váltani! 😉
Néha pedig csak egyensúlyozni próbáltok, nehogy elessetek… Megy is, meg nem is. Jó is, meg nem is. Szárnyalni jó, ugyanakkor nehezebb időszakokat is meg kell tapasztalni, mert ezekre szükség van. Miért? Mert rengeteget lehet belőlük tanulni.
Vagy együtt vagy sehogy
És van itt még valami, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni… Ezen a képzeletbeli trambulinon nem egyedül ugrálsz, hanem kicsiddel együtt. Más egyedül ugrálni rajta és más ketten. Hiába megy jól Neked, ha a másik fel sem tud állni. Ha megbillensz, ő is elesik. Ha viszont megfogod jó erősen a kezét, segítesz neki, és megpróbáltok egyszerre ugrálni, előbb-utóbb meglesz az összhang köztetek. Ehhez persze le kell lassítanod, le is kell kicsit hajolnod, kisebbeket tudsz ugrani. Szem előtt kell tartanod az ő tulajdonságait, lehetőségeit, képességeit. Csak így lehettek sikeresek és kiegyensúlyozottak. Együtt.
Angolozás közben vedd figyelembe a lelkiállapotát is! Ne nyaggasd, ha fáradt, inkább próbáld angolul, angol játékkal felvidítani, vagy egyszerűen hagyd békén egy kicsit! 🙂 Mi érdekli, mit csinál szívesen? Milyen játékokat tudtok játszani, melyek megfelelnek az életkorának? Egyáltalán hogyan tanul? És végül, de nem utolsó sorban, a személyiségéről sem szabad megfeledkezni! A személyiségvonásait figyelembe véve, pozitív tulajdonságait erősítve, itt-ott finomítva érdemes segíteni őt a fejlődésben.
Ha ezeket a szempontokat, tanácsokat szem előtt tartod, és kitartóan, következetesen időt szánsz a rendszeres és persze játékos angolozásra, meglátod, elillannak a mélypontok, és azon kapod magad, hogy a magasban ugráltok, teljes összhangban! 🙂
Ha van a közeledben trambulin, mindenképp próbáljátok ki! Ha nincs, pattanj fel a képzeletbelire!
Jól jönne néhány játékötlet?
Olvasd el ezt az esővel kapcsolatos bejegyzést, és próbáld ki a hozzá kapcsolódó játékötleteket is! Egész napos elfoglaltságot nyújt, ha a rossz idő miatt a lakásban ragadtok.
Szeretitek a házi készítésű szörpöt? Itt egy szuper bodza szörp recept!
Sok vidámságot, jó angolozást Nektek!
Timi