Tényleg felesleges kisgyermekkorban – pláne babakorban – idegen nyelvet tanulni? Minek strapáljuk szegény gyereket már most? Majd az iskolában úgyis megtanulja? Ne gondold! Miért érdemes iskoláskor előtt elkezdeni? Nézzük meg!
Vajon miért van az, hogy a gyerekek nagy része több évig tartó nyelvtanulás után sem képes megszólalni, hétköznapi szituációkban reagálni, vagy megérteni a hallott vagy írott szöveget? Vajon min múlik, hogy sikeres lesz-e az iskolai nyelvtanulás? A magas csoportlétszám a hibás? Túl sűrűn cserélődnek a nyelvtanárok az iskolákban? Túl merev a tanterv? Embertelen a követelményrendszer? Nincs lehetőség külföldi nyelvgyakorlásra? Nem elég jók a tankönyvek?
Az idegen nyelvvel való ismerkedést a szakirodalom kb. 6 éves korig nyelvelsajátításnak nevezi. Ez az a nagyon termékeny időszak, amikor a kisgyerek úgy viszonyul az idegen nyelvhez való “tanuláshoz” is, mint az anyanyelvéhez. Ösztönösen veti bele magát, hallgatja, figyeli, leutánozza, megismétli a nyelvi mintákat. Nem görcsöl, csak úgy ragad rá a nyelv. Ilyenkor szó sincs nyelvtani magyarázatokról, szavak magolásáról, számonkérésről. A nyelvtanulás maga a játék, és a gyerekek imádnak játszani.
6 éves kor után már tudatos nyelvtanulásról beszélünk. Aki 6 éves kora után kezd nyelvet tanulni, hajlamos idegennek érezni a másik nyelvet, melyet önkéntelenül és folyamatosan az anyanyelvéhez hasonlít. Nem értem. Mit jelent ez a szó? Nem tudom. Nem értem. Fordítsuk le! Anya, segíts! Mit mond? Amíg egy régóta angolozó óvodás pajtás simán összerakja a szituáció alapján a képet, és arra koncentrál, hogy megértse a helyzetet és a kérdést, és kész reagálni, addig az idegen nyelvet már tudatosan tanuló pajtás bizonytalankodik, rosszabb esetben még be is pánikol, le is blokkol. Utóbbi arra fókuszál, hogy mennyi mindent nem ért (akár egyetlen egy ismeretlen szó is leblokkolhatja). Ha a kérdést még sikerül is megértenie, kizárt dolog, hogy képes legyen rövid időn belül válaszolni is. Előbbi pedig arra figyel, hogy mennyi mindent ért, és az adott információk alapján már ki is szűrte a lényeget, így reagálni is képes. Kicsit leegyszerűsítve ez a lényeg.
Miért érdemes iskoláskor előtt elkezdeni a nyelvtanulást?
Azért, hogy:
- az iskolai nyelvtanulás ne a küzdelemről szóljon, ne a rossz jegyek és folyamatos kudarcok sorozata legyen.
- ne okozzon problémát az olvasás! Tudjuk, hogy az angol nyelvben a kiejtés legtöbbször teljesen eltér az írásmódtól. Az olvasási problémákkal küzdő – ne adj Isten, diszlexiás – gyerekek számára ez komoly megpróbáltatást jelent, hiszen még az anyanyelvükön íródott szövegeket is nehezen olvassák. Ha a gyerekek már úgy mennek iskolába, hogy alapszinten már ismerik az idegen nyelvet, és sok mindent megértenek, sokkal könnyebben felismerik és memorizálják a már ismert szavakat, és sokkal kevesebb gondjuk lesz az írással, olvasással.
- a nyelvtanulást ne úgy kezdje, hogy rögtön ír és olvas is idegen nyelven. Előbb hallás alapján ismerje meg a nyelvet.
- ne azért rimánkodjon, hogy csak fel ne szólítsák, csak ne kelljen megszólalni, kérdésekre válaszolni, vagy, hogy minél előbb legyen vége, hanem az iskolai órákon felszabadultan, bátran vegyen részt.
- ne azon görcsöljön, hogy kinevetik-e a többiek, amikor már az ötödik rossz jegyet kapja, vagy nem jól ejti ki a szavakat.
- ne tapasztalja meg azt az érzést amikor már harmadjára ismétli meg a tanár a kérdést, és ő még mindig nem érti, hogy mit akar tőle… hány perc van még hátra az órából… ugye, mindjárt vége…
- az angol óra ne csak egy tantárgy legyen majd az órarendben, hanem egy izgalmas csatorna, amin keresztül kapcsolatba léphet más emberekkel.
A nyelvtudás ma már alapkövetelménynek számít a legtöbb szakmában és a diplomához egy nyelvvizsga a mi gyerekeinknek már nem is lesz elég. Ez még messze van? Úgy tűnik. Én mégis azt gondolom, hogy az igazán jó alapokat már korán érdemes lefektetni, hiszen erre sokkal könnyebb a későbbiekben építkezni. És melyik időszak lenne erre ideálisabb és értékesebb, mint az első néhány év?
Timi
***
Új vagy itt a blogon? Ha még nem töltötted le az angol gyerekdalos könyvet és az e-bookot, akkor mindenképp tedd meg ITT! 🙂