2-3 éve készítettem először, és annyira megtetszett, hogy azóta évente többször is készítek – nem csak karácsonykor, hanem pl. Húsvétkor is, vagy bármikor amikor valami maradandó díszt szeretnék készíteni a gyerekekkel. Az internet hemzseg a porcelángyurma receptektől, most a kedvencemet szeretném megosztani Veled, ami nekem nagyon bevált.
Mi az a porcelángyurma? És mire jó?
A porcelángyurma állagát tekintve – hangyányit – hasonlít a só-liszt gyurmára, a nagy különbség a kettő közt mégis az, hogy amíg utóbbi kicsit durvább textúrájú és sárgás színű, addig a porcelángyurma teljesen sima, puha, nagyon finom tapintású és hófehér.
Hozzávalók:
- 2 csésze szódabikarbóna
- 1 csésze búzakeményítő *
- 1 és 1/4 csésze víz
(*Kukoricakeményítővel is elkészítheted, ha nem kapsz búzakeményítőt, de akkor egy picit sárgás árnyalatú lesz a porcelángyurmád. Ez igazából csak akkor szembetűnő, ha egymás mellé teszed őket, amúgy valószínűleg fel sem tűnne.)
Elkészítése:
Mérd ki a hozzávalókat, és öntsd bele mindet egy kisebb lábasba. Én jobban szeretek pontosan kimérni mindent, mert jártam már úgy, hogy szemmértékre öntögettem össze mindent, és vagy túl híg vagy túl kemény állagú masszát kaptam.
Jól keverd össze a hozzávalókat (híg palacsintatészta állagú nem lesz), és közepes lángon kezdd el felmelegíteni. Folyamatosan kevergetni kell, egészen addig, amíg be nem sűrűsödik. Akkor vedd le a tűzről, és várj pár percet, amíg a massza le nem hűl annyira, hogy hozzá tudj érni. Fontos, hogy pár percen belül vedd ki az edényből, különben a teteje elkezd “megdermedni”, kiszáradni, és akkor oda a finom puha textúra!
Én úgy szoktam, hogy kanál segítségével 2-3 adagban kiszedem a masszát, majd jól összegyúrom a gombócokat. Enyhén nedves konyharuhába kell bugyolálni őket, amíg ki nem hűlnek. Aztán újra átgyúrod, és kész!
Olvastam már olyat, hogy AZONNAL fel kell használni a masszát, mert ha nem, kiszárad, és dobhatod ki, de a helyzet az, hogy a főzött gyurmához hasonlóan simán lehet hűtőben (zacskóban) tárolni. Igaz, nem hónapokig, mert megkeményedik, de pár napig nyugodtan.
Kisebb adagokban nyújtsátok ki a tésztát (ne legyen se túl vastag, se túl vékony), szaggassátok ki a formákat, majd tegyétek őket egy tálcára! Szobahőmérsékleten maguktól megszáradnak, de ha nincs idő erre, akkor beteheted őket a sütőbe is. Fontos, hogy nagyon alacsony hőmérsékleten, tényleg csak szárítsd őket! Én jártam már úgy, hogy bent hagytam a sütőben a díszeket, majd a férjem melegszendvicset készített, és bent felejtette a tálcámat is. Háááát, az alja csúnyán megbarnult mindnek, és oda volt a hófehérség! 😀
Mekkora mennyiséget készíts elsőre?
Az első próbaadaghoz érdemes egy csészét használni (de tudod, érdemes pontosan kimérni), aztán a következő alkalommal mehet bögrével. 😉 Így kb. egy nagy tenyérnyi masszád lesz, amiből sok csoda dolgot lehet készíteni.
Dekorálás
Én 2 éve filccel dekoráltam őket, tavaly pedig a minimál stílus dominált, ezért minden maradt hófehér. Csodaszépen mutatnak a karácsonyfán a díszek! Csillámos ragasztóval is lehet őket díszíteni.
Próbáld ki! Imádni fogjátok! 🙂
Timi