Nagyon érdekel a baba angol? Vissza nem térő lehetőségnek tartod, hogy kicsiddel már baba korban, kisgyermekkorban megismertesd az angol nyelv alapjait? Szívesen elkezdenéd az otthoni játékos angolozást? Bármennyi időt képes vagy szakítani rá? Szuper!
Ha az egyetlen dolog ami visszatart, az az, hogy úgy érzed:
- nem vagy biztos a saját nyelvtudásodban,
- béna vagy a nyelvtanuláshoz,
- mindig is béna voltál, nincs nyelvérzéked,
- nem tudod a nyelvtant,
- pocsék a kiejtésed,
- maximalista is vagy, aki csak akkor szólal meg, ha 100%-ig biztos abban, hogy hiper-szuper-tökéletes az, amit mond,
- vagy, ha egy “idegen” angolul leszólít az utcán, inkább visítva elfutsz, vagy a föld alá süllyedsz, mert meg sem próbálsz angolul makogni neki valamit,
akkor ez a blogbejegyzés nagyon hasznos lesz Neked! Jöhet Lomb Kató 10 tippje? 🙂
Tudod, ki volt Lomb Kató?
Lomb Kató neve biztos ismerősen cseng. Ritka nagy koponya volt: fordító, tolmács, szinkrontolmács egy személyben. Kilenc-tíz nyelven tolmácsolt, hat nyelven fordított szakirodalmat és olvasott szépirodalmi műveket. Elképesztő, nem?! A nyelvek nagy részét ráadásul nem iskolapadban ülve, hanem teljesen autodidakta módon sajátította el. Önmagát nem nyelvésznek, hanem lingvistának nevezte, olyan embernek, aki praktikus célokból, őszinte érdeklődés miatt sajátít el nyelveket. A nyelvtanulás egész életét bearanyozta, és igyekezett minél több emberhez eljuttatni azt az örömet, amit ez jelentett neki. Bejárta a világot, és élményeivel könyveket töltött meg. Azt mondod, hogy Lomb Kató zseni volt, könnyű volt neki? Lehet. De szerintem nyelve(ke)t tanulni csak szorgalommal, kitartással és mélyről jövő lelkesedéssel lehet. (Plusz lásd majd a 10. pontot! ;))
Nézzük meg, hogy az Így tanulok nyelveket c. könyvében Lomb Kató milyen tippeket ad a nyelvtanuláshoz! Update: az egyes ötleteket én is kiegészítettem. 😉
Lomb Kató 10 tippje nyelvtanuláshoz
1. Foglalkozz minden nap a nyelvvel! Ha többre nem is jut idő, 10 percet legalább érdemes ráfordítani a nyelvtanulásra. Azt mondják, ki korán kel, aranyat lel, de ez valószínűleg csak azokra a reggeli pacsirtákra igaz, akik frissen, üdén ébrednek. Ha Te éjjeli bagoly vagy, mint én, akkor lehet, hogy Neked az este, az éjszaka a legideálisabb idő a nyelvtudásod csiszolgatására.
2. Fontos, hogy jó kedvvel tanulj. Fontos, hogy hosszú távon meg tudd őrizni a lelkesedésedet a nyelvtanulással kapcsolatban. Ha úgy érzed, egyre kevésbé van kedved angolozni, váltogasd a módszereket! Így ébren tarthatod a motivációdat, és egyszerre több készségedet is fejlesztheted. Ráadásul még jól szórakozhatsz is közben. Hogyan? Hát, így! 10 tipp, mellyel élvezet a nyelvtanulás!
3. Mindig kontextusba ágyazott szavakat, nyelvtani formákat tanulj! A tanítványaimnak is azt szoktam mondani, hogy jó dolog a szótárfüzet, hasznos is kiírni az ismeretlen szavakat, kifejezéseket, ugyanakkor ezek biflázása nem segíti a bevésődést. Sokkal hatékonyabb leszel, ha egész mondatokat írsz ki, és aláhúzod, kiemeled az új szavakat, kifejezéseket. Így nemcsak jobban fogsz emlékezni rájuk, de az agyad is jobban rá tud állni arra, hogy ezeket az egységeket előhívja, amikor szükség van rájuk.
4. Tanulj ”előregyártott elemeket”, és használd őket minél többet írásban vagy egy beszélgetés során!
5. Még a fáradt agy is szívesen “dolgozik”, ha van rá lehetősége. Járj nyitott szemmel, és vedd észre, hogy az angol nyelv milyen sok helyen körülvesz. Élelmiszerek, tisztálkodószerek címkéi, legújabb zeneszámok a rádióban, újságcikkek főcímei idegen nyelvű hírportálokon stb. Le tudod ezeket kapásból fordítani?
6. Légy óvatos, és csak azt tanuld meg, amit a tanár kijavított vagy amit szótárból helyesen kiírtál! Saját írásaidat ne olvasgasd, nehogy hibásan vésődjenek be! Egyedül is tanulhatsz, de fontos, hogy olyan eszközöket használj, amik kizárják a hiba lehetőségét. Rengeteg nagyon jó self-study – önálló tanulásra is alkalmas – nyelvkönyv kapható az üzletekben. Akár a nyelvtanodat szeretnéd gatyába rázni, akár a szókincsed szorul egy kis turbózásra. Ruházz be néhány könyvre, és töltögesd őket minden nap! Ne felejtsd el leellenőrizni, hogy jól dolgoztál-e! 😉
7. A különleges nyelvi fordulatokat mindig egyes szám első személyre alakítva tanuld meg, hogy egyből használni is tudd az adott szituációban. Például ”I am only pulling your leg. = Csak ugratlak.”
8. Az idegen nyelv olyan, mint egy vár. Ostromold egyszerre minden irányból! Újság, rádió, film (természetesen nem szinkronizált, felirat nélküli, vagy angol feliratos), szakértekezés, egyedüli feldolgozásra is alkalmas tankönyv és egy olyan személy, akinek anyanyelve az adott nyelv.
9. Ne félj megszólalni! Benne van a pakliban, hogy esetleg hibázol, de tudod, csak az hibázik, aki dolgozik tanul. Kérd meg beszélgetőpartneredet, hogy javítsa ki a hibáidat! Ha megteszi, ne vedd zokon, ne sértődj meg, hiszen Te kérted, és csak jó szándékkal, a fejlődésed érdekében teszi.
10. Légy mélységesen meggyőződve arról, hogy nyelvzseni vagy! Ha a tények ennek szöges ellenkezőjét bizonyítják, inkább szidd az elsajátítandó nyelvet, a szótárakat, vagy Lomb Kató Így tanulok nyelveket című könyvecskéjét stb.! 😀
Hogy tetszett Lomb Kató 10 tippje nyelvtanuláshoz? Neked melyik tetszik legjobban? Melyiket fogod beépíteni a mindennapi rutinodba?
Timi
Hasznos volt? Tetszett? Oszd meg! Legyen minél több lelkes, motivált, magabiztos nyelvtanuló, aki gyermekei nyelvtanulását is tudja segíteni!