Tévé, videó, számítógép? Ajánlott? Tilos? Gyermekünk mennyi idős kortól ülhet a képernyő elé? Milyen mértékben engedjük be az életébe a modern technika vívmányait? És ezek vajon mennyire segítik az angoltanulás folyamatát, ha erre (is) használni szeretnénk? A héten erre kerestem a választ…
A 3 nagy csoport
Nagy általánosságban a szülők 3 nagy csoportba sorolhatók:
A “függők” azok, akik maguk sem tudják kikapcsolni a televíziót vagy a számítógépet, és a gyermekükre nézve sem tulajdonítanak jelentőséget a tudósok által károsnak vélt hatásoknak. Anyósoméknál például non-stop megy a tévé, ha esik, ha fúj. Ezt a rögzült szokást a legkisebb unokájuk érkezése sem tudta felülírni. Amíg kicsi volt, addig még nem számított (mondván úgysem érti). Most meg már nem számít, hiszen már “nagy”… (No comment.)
A “száműzők” károsnak ítélik a modern technikát, és semmilyen formában sem engedik be gyermekük életébe. Az egyik barátnőmék is így voltak ezzel a kérdéssel egészen addig, amíg szemük fénye be nem töltötte a 2. életévét, és meg nem érkezett a kistesó. Áldották azt az időt, amit a mesének köszönhetően nyertek maguknak, hogy kicsit szusszanhassanak napközben… 🙂
A “mértékletesek“ az arany középutat képviselik. Bizonyos kor felett nem ellenzik a tévézést, de figyelnek a minőségre és a mennyiségre. Így a kecske is jól lakik és a káposzta is megmarad. 😉
Én személy szerint a 3. csoportba tartozom, annyi kiegészítéssel, hogy ha már tévénézésről vagy számítógépezésről van szó, akkor az lehetőleg angolul történjen. Ilyen formában mindig szívesen áldozok az angoltanulás oltárán, és meg is nyugtat, hogy a kisfiam nem céltalanul tapad a képernyőre. Az igazat megvallva, néhány bejegyzés itt a blogon sem született volna meg, ha időnként nem tettem volna be egy-egy gondosan megválasztott mesét a DVD lejátszóba… 🙂
Mit mondanak a szakértők?
A tévénézéssel, számítógépezéssel kapcsolatos szakértői vélemények – a korai nyelvtanuláshoz hasonlóan – bizony megoszlanak. Egyes szakértők szerint csak 2-3 éves kortól, maximum napi fél óra ajánlott. Mások viszont úgy vélik, napi 1-2 óra (!) tévézés a maximum egy kisgyermek számára. Ez persze a tartalom és a műsoridő szempontjából elfogadható programokra vonatkozik. Abban viszont egyetértenek, hogy a túl sok tévézés rossz hatással van a kicsik szellemi és testi fejlődésére.
Segíthetik az angoltanulás folyamatát?
Azt mondják, a passzív tévénézésnek, számítógépezésnek nyelvtanulás szempontjából nem sok nyelvi haszna van, ennek ellenére én mégis azt tapasztaltam, hogy az igényesen megválasztott mesék sokat segítenek abban, hogy bizonyos szavakat, mondatokat a kicsik megértsenek, leutánozzanak, majd egy hasonló szituációban maguktól használják ezeket. Itt most olyan mesékre gondolok, melyek a szereplők közti párbeszédre épülnek, hiszen ezek pont olyanok, mint a családban nap mint nap zajló beszélgetések. Jó példa erre az általunk annyira imádott Peppa Pig (a malac lány) és családja. Kedves, azonnal megszerethető figurák, hétköznapi szituációk, vicces bonyodalmak, sok humor és nevetés. Hálás vagyok neki, hogy a segítségével Marci mindig tanul valami újat. Olyat, amit a következő itthoni szituációban már használni is tud. Mindig fetrengek a nevetéstől, amikor észreveszem, hogy egy-egy mondat a Peppa Pigből származik. A malaccsalád történeteinek köszönhetően ráadásul az angoltudásán kívül a humorérzéke is csiszolódik. Bevallom, én legalább akkora rajongó vagyok, mint a kisfiam. Nem tehetek róla, de imádom Peppat. 🙂
Jó tanácsok, hogy a játékos angoltanulás tényleg hasznos és hatékony legyen
Ha tehetitek, nézzétek együtt a meséket! Amellett, hogy kellemes kikapcsolódást nyújtanak, a nyelvtanulást is segítik. Keresgélj a YouTube-on, és nézd meg, milyen mesefigurák keltik fel már elsőre az érdeklődését, kik ejtik rabul első látásra a szívét? Peppa Pig? Maisy? Spot? Ha nem első látásra (hiszen elsőre általában szokatlan az idegen nyelv), akkor másodszorra? Ha megvan a kedvenc, máris sokkal könnyebb továbblépni!
Keress a mesehőssel kapcsolatos színezőket, és színezzetek, rajzoljatok angolul! Játékos feladatlapok segítségével a számolást is gyakorolhatjátok, és észrevétlenül fejlesztheted gyermeked logikáját is. Ha kreatív vagy, és szívesen készítesz maradandó dolgokat, saját készítésű ajándékokat, életre is keltheted a kedvenc mesehősöket. 3 évvel ezelőtt én Boowat és Kwalat varrtam meg Marcinak.
Újra és újra. A kicsik imádják sokszor megnézni ugyanazt a mesét. Ez csak a mi malmunkra hajtja a vizet. Segíts neki, hogy egyre jobban értse a látottakat! A változatosság gyönyörködtet és izgalmas, viszont a kicsiknek az állandóság nyújt biztonságot, a folyamatos ismétlésnek pedig egyre biztosabb alapokon nyugvó angoltudás lesz az eredménye.
Dalos mesék? Választhatsz olyan meséket is, melyek fülbemászó betétdaluknak köszönhetően válhatnak kicsid nagy kedvencévé. Például Thomas, a gőzmozdony. 🙂
Mértékletesség. Fontos, hogy az angoltanulás ne csak a számítógépezésről szóljon! A “függőség” lehetőleg az angolozáshoz kapcsolódjon, és ne a számítógéppel vagy a DVD lejátszóval forrjon össze. Ha azt tapasztalod, hogy túlságosan kezd ragaszkodni a gépezéshez, tévézéshez, válts stratégiát, és szorítsd kicsit háttérbe ezeket az eszközöket! Egy ideig inkább csak hallgassátok az angol gyerekdalokat, és ha előkerül egy izgalmas téma, járjátok körbe jó alaposan, mielőtt belevágnátok egy újba!
Tanulság?
Akármelyik csoportba tartozol, érdemes kipróbálni a modern technika nyújtotta lehetőségeket, és ilyen formában becsempészni az angolozást az életetekbe. Ha figyelsz arra, hogy gyermekedet életkorának és érdeklődésének megfelelő ingerek érjék – angol gyerekdalok, mesék, mondókák, interaktív játékok – , ha előre megszabod, hogy csak jutalomszerűen, korlátozott ideig tapadhasson a képernyőre, azzal nemcsak felkelted az érdeklődését az idegen nyelv(ek) iránt, hanem a nyelvkészségét is fejlesztheted és az emberi kapcsolatainak alakítását is erősítheted vele. Megtanulja, hogy kapcsolatot létesíteni és beszélgetni nem csak magyarul lehet. És milyen jó az, amikor 1 helyett 2 közös nyelvünk is van.
Neked milyen tapasztalataid vannak? Te is szoktál áldozni az angoltanulás oltárán? 🙂
Timi
*******
Szeretnél minden héten inspirációt, játékötleteket a játékos otthoni nyelvátadással kapcsolatban? Akkor iratkozz fel a Motivációs morzsákra! 2 szuper ajándék is a Tiéd!