A minap olvastam egy cikket a korai fejlesztés dilemmájával kapcsolatban. Fejlesszük babánkat, kisgyermekünket vagy ne? Vigyük-e fejlesztő programokra (sportra, táncra, angolra stb.) vagy ne? Szükség van-e erre? Olvasd el a bejegyzést!
A szülők és a szakemberek egyik fele a fejlődés siettetésének híve, a másik fele pedig ellenzi ezt a felfogást.
De mit jelent a siettetés? A siettetés feladatokkal való túlterhelést, felnőttes tapasztalatszerzést jelent, amikor a szülők nem veszik figyelembe a kicsi életkori sajátosságait és extra tevékenységformákkal túlterhelik. Vajda Zsuzsanna pszichológus szerint a túl korai túlterhelés megfosztja a gyermeket az igazi gyerekléttől, amelynek középpontjában a játék és a hozzánk, szülőkhöz fűződő szeretetkapcsolat, a személyes kötődés megerősödése kellene, hogy álljon.
Biológiai adottságok
A gyerekek fejlődését biológiai adottságok határozzák meg, erre épülnek készségei, képességei és ezek alakulását a kicsi szükségletei is befolyásolják. Az egyensúlyozás szabályozását segítő kisagyi-vesztibuláris szerv nagymértékben felelős a kognitív, értelmi működés fejlődéséért. Minél több inger éri az egyensúlyozó szervet, annál jobban fejlődnek gyermeked értelmi képességei. A fejlesztés legjobb eszköze a játék, és a játéktevékenység az alapvető mozgási-aktivitási szükségleteihez is kapcsolódik, amihez Te vagy számára a legjobb partner, a legkedvesebb játszópajtás.
Akkor most fejlesszünk, vagy ne fejlesszünk?
A legjobb kognitív fejlesztés a JÁTÉK.
- Fontos, hogy kicsid életkorának és érettségének megfelelő játékokat válasszunk.
- „A változatosság gyönyörködtet.” A gyerekek hamar megunhatják a játékaikat, ezért érdemes őket dobozokba rendezni, egy részüket eltenni, és időről időre elővenni.
- Gyermeked számára Te vagy a legjobb játékszer! J
- Olyan játékokat adj a kezébe, amik fejlesztik értelmi képességeit, és amiket kedve és fantáziája szerint variálhat (például kockából építhet garázst, házat, várat). Legyen aktív részese a játékoknak!
- Kapcsoljátok össze a nagymozgásokat és a zenét! Hallgassatok dalokat, és mozogjatok, táncoljatok rá! A ritmikus mozgások, mondókák, dalok, kiszámolók egyszerre megadják a kicsinek a mozgás örömét, a játékot, a zenét és a ritmust, csoportban pedig a kapcsolatteremtés lehetőségét más gyerekekkel.
A vesztibuláris rendszer ingerlésével optimálisan fejlesztheted kicsid figyelmének terjedelmét, a látott dolgok felidézésének képességét, a hallott hangok megkülönböztetését.
Hogyan?
Ringasd, hintáztasd sokat! Játékos formában gyakoroljátok a helyváltoztató mozgásokat, ugráljatok, guruljatok, bukfencezzetek, futkározzatok vagy táncoljatok!
Fontos tudni, hogy a vesztibuláris rendszer érése 6 éves kor körül zárul, ezért addig érdemes ezt fejleszteni.
De hogy kapcsolódik mindez az idegen nyelvek tanulásához?
A korai nyelvtanulás a korai fejlesztés egyik formája. Ha játékosan a mindennapjaitok részévé teszed az angol vagy más idegen nyelv gyakorlását, ezzel nagyban hozzájárulhatsz gyermeked értelmi képességeinek, kreativitásának és személyiségének fejlődéséhez.
Gyermeked értelmi fejlődésének alakításában tehát Tiéd a főszerep!
A fejlődés 2 alapvető feltétele a következő:
- szeretetteljes, támogató családi légkör
- lehetővé teszed, hogy folyamatos ingerek érjék az adott idegen nyelven is, megfelelő ösztönzéssel, játék közben felfedezhet egy másik világot, melynek logikáját tudattalanul ő maga fejti meg.
Ha ezeket biztosítod számára, érdeklődése és tanulási képessége szárnyakat fog kapni.
Hogyan csináld?
Játsszatok a kedvenc játékaival angolul is! Mondókázzatok! Hallgassatok angol dalokat! Táncoljatok, futkározzatok angolul! Énekelj neki sokat! Szerezz be színes, egyszerű nyelvezettel íródott angol mesekönyveket! (Lásd fentebb A legjobb kognitív fejlesztés a JÁTÉK című pontot.)
Szerinted így megterhelő a legkisebbeknek az idegen nyelv tanulása? Mit gondolsz?
Timi
****************************************************
Ha szívesen olvasnál még többet a korai angol tanulással kapcsolatban, iratkozz fel hírlevelünkre, és máris Tiéd az Angol tanulás a legkisebbeknek című ingyen letölthető e-book! Kattints ide!
****************************************************