Nagy megtiszteltetés ért a múlt héten. Meghívást kaptam a TV2 Babavilág című műsorába, ahol Szekeres Nórával és Till Attilával a korai nyelvtanulásról beszélgettünk. A témát Tilla vetette fel, aki már 3 gyermekes apukaként azon dilemmázik, taníttassa-e angolra a legkisebb fiát, Félixet.
Meleg nyári nap van. Már minden készen áll, mindenki várja, hogy elkezdődjön a forgatás. Tilla kis késéssel, karján kisfiával (2 és fél éves) érkezik. A tőle megszokott módon laza, fesztelen és barátságos. Lehuppan a kanapéra, maga mellé ülteti Félixet, és megsimogatja a kicsi haját. Beszélgetni kezdünk. Mesél a benne kavargó dilemmáról, a korai nyelvtanulással kapcsolatos tévhitek miatt, megemlíti a drága angol óvodák „imidzsét” is.
Tilla és a nagyfiúk
A két nagyobb fia már általános iskolás. Annak idején náluk fel sem merült, hogy belevágjanak a játékos angolozásba, ezért az általános iskolában találkoztak először az angollal. Hogy haladnak? Tilla nevetve meséli, hogy bizony sokszor ő írja a srácok leckéjét, és hozzáteszi, hogy van bennük egy belső gát, amit még nem sikerült leküzdeniük. Tanulják az angolt, de nem igazán tudják használni, nem mernek megszólalni. Hiába van angol pajtás a szomszédban, apának kell fordítania, tolmácsolnia.
Tilláról egyébként azt kell tudni, hogy maga is lelkes nyelvtanuló, aki szeretne jobb és jobb lenni, ezért amikor teheti, nyelvtanárhoz jár, és szorgalmasan tanul. Mégis meglepődik, amikor azt hallja tőlem, hogy család szinten a legjobb elkezdeni az angolozást, és fokozatosan kell a mindennapok részévé tenni. (Természetesen nagy segítség lehet egy játszócsoport, egy tanfolyam, vagy egy olyan honlap, ami útmutatást nyújt és motivál.)
Gyerekdalok?
Tilla szerint a “nagyok” kicikiznék, ha rázendítene, és angol gyerekdalokat énekelne.;) Persze, nem muszáj énekelni, de énekelni, zenét hallgatni jó, és bizonyított tény, hogy a gyerekdalokból sokat lehet tanulni, sőt a segítségükkel – plusz megfelelő módszertannal – meg lehet tanulni egy nyelv alapjait. Aztán ott vannak a mindennapi tevékenységek, amiket angolul is lehet végezni.
Elég jó a kiejtésem és a nyelvtudásom?
A szülők többségéhez hasonlóan a kiejtése és a nyelvtudása miatt aggódik. (Azt mondja, képtelen megjegyezni, bizonyos igéknek mi a vonzata). Ismerős? 🙂 Látod, nem Te vagy az egyetlen, akiben megfogalmazódik ez az aggály (már ha megfogalmazódott benned, mert például engem sosem aggasztottak ezek a dolgok). A saját kiejtésünket igenis lehet csiszolni. Csak akarni kell. A hiányos nyelvtudást is lehet fejleszteni. Ha figyelsz a helyes kiejtésre, és vigyázol, hogy csak nyelvtanilag helyes mondatokat ejts ki, nem lehet gond az otthoni játékos nyelvtanulás!
Előbb tanuljon meg magyarul?
Újabb tévhit, amitől ideje lenne megszabadulni. Mire egy kisgyerek jól megtanul magyarul, elveszti azt a képességét, ami annyira, de annyira könnyűvé teszi a kisgyermekkori nyelvtanulást. Egy iskolás gyerek már nem ösztönösen tanul egy másik nyelvet. Ő már összefüggéseket keres, önkéntelenül saját anyanyelvéhez hasonlítja az idegen nyelvet, vagyis elveszti azt a varázslatos képességét, ami korábban megvolt neki.
Angol óvoda?
Szóba került az idegen nyelvi óvoda is. Jó? Érdemes? Ez is egy lehetséges, ám költséges megoldás. Én nagyon támogatom az ilyen intézményeket, hiszen itt a kicsik anyanyelvükhöz hasonlóan, a napi rutin részeként sajátíthatják el az angolt (vagy más nyelvet). Az olyan kétnyelvű óvodákat viszont nem támogatom, ahol a „tükörfordítás módszerét” alkalmazzák. Amikor kisbabaként az anyanyelvünket tanuljuk, akkor sem fordít nekünk senki. Egyszóval meg kell találnod a megfelelő intézményt. A megfelelő módszertannal tanító intézményt, és hozzá a megfelelő óvó nénit, hiszen az ő személye a legfontosabb gyermeked fejlődése szempontjából.
Öröm vagy üröm?
Egy jó angol ovi leveszi a „terhet” a válladról. Már ha a játékos angolozást tehernek lehet nevezni. Én semmi pénzért nem hagynám ki azt az időt, amit a gyerekemmel angolozással tölthetek. A nyelvátadás nekem nem teher, hanem öröm, kikapcsolódás és szórakozás. Tudom, hogy nem vagyunk egyformák, egy dologban mégis hasonlítunk – a gyermekünknek a legjobbat akarjuk.
Akár így, akár úgy, fel kell ismernünk a korai nyelvtanulásban rejlő lehetőségeket. Érdemes.
Kíváncsi vagy a beszélgetésre? Akkor szeptember 3-án (szombaton) nézd meg a Babavilágot a TV2-n! 🙂
Letöltötted már az ingyenes e-bookot? Az Angol tanulás a legkisebbeknek című könyvecske segítségével megismerkedhetsz a korai nyelvtanulás nyújtotta előnyökkel, és gyakorlati ötleteket kapsz a kezdeti lépésekhez. Mankó kell vagy egy kezdő lökés? Megkapod, csak le kell töltened! 🙂