A kicsik szívesen kísérleteznek a beszédhangokkal. A mondókázás öröme is ebből fakad. A gyerekek gond nélkül leutánozzák a beszéd hangjait, elsajátítják a mondókák szövegét és ritmusát. Ösztönösen, a legkisebb erőfeszítés nélkül tanulják meg és ismételgetik a rövid szövegeket. Amikor nekünk már a könyökünkön jön ki az aktuális kedvenc, ők még mindig újra meg újra ismételgetik, és így tudattalanul gyakorolják az adott nyelvet és a beszéd hangjait.
Miért mondókázzunk?
A mondókák tulajdonképpen hordozható játékok. Bármikor, bárhová magunkkal vihetjük őket. Csak a hangunkra és a kreativitásunkra van szükség. Vidám kikapcsolódást jelentenek unalmas percek elűzésére, a buszra várva, séta közben, ha mosolyt akarsz csalni rosszkedvű csemetéd arcára, vagy egyszerűen csak jól akarjátok érezni magatokat. Kellemes és játékos nyelvezetük miatt a mondókák könnyen bevésődnek kicsid emlékezetébe. Minél többet mondókáztok, annál inkább gyermeked életének és beszédének részévé válnak az angol szavak, kifejezések, mondatok.
Hogyan értik meg a gyerekek a mondókákat?
Fontos, hogy elsőre felkeltsd az érdeklődését. Készíts szemléltető eszközöket: rajzold le a történetet, a szereplőket, vagy vágd ki őket papírból vagy filcből, és készíts ujjbábokat! Mutasd be a főszereplőket, ismételd el többször a nevüket! Ezután már könnyen eljátszhatod a mondókát. Minél vidámabb, viccesebb, annál nagyobb sikert aratsz majd. A gyerekek különösen kedvelik az olyan mondókákat, versikéket, amelyek személyesek – ha tartalmazzák a kicsi nevét, ha az egyik figura olyan (mókás), mint Apa vagy Anya, ha tele vannak hangutánzó szavakkal (bumm, ding-dong). :Đ
A mondókázást már akár 3-6 hónapos babáddal is nyugodtan elkezdheted! Meglátod, élvezni fogja. Az ő nyelvtanulása nem tűnik olyan látványosnak, mint egy ovisé, de ettől még nagyon is aktív, és csak úgy szívják magukba az új szavakat, kifejezéseket. Ha elég türelmes és kitartó vagy, már néhány hónap után tapasztalni fogod a fejlődést.
Két éves kortól már észrevehető némi szégyenlősség az idegen nyelven történő kommunikáció során, de szerencsére a mondókák arra is nagyon jók, hogy szóra bírják a félénkebb gyerekeket. A mondókák szövegének állandósága biztonságot jelent, és önbizalmat ad nekik, ha érzik, angolul is ki tudják magukat fejezni.
Kedvet kaptál? Próbáld ki és oszd meg velünk a tapasztalataidat!
Olvasd el a mondókákkal kapcsolatos bejegyzéseket, ajánlókat is! 🙂
Üdv: Timi