Október 5-én érdekes cikk jelent meg a Bors című napilapban. Téma: a korai fejlesztéssel kapcsolatos programok. Természetesen szóba került a korai nyelvtanulás is. Olvasd el a cikket és a bejegyzést is!
A cikk mondanivalójában bár van igazság, szerintem több helyen is sántít.
1. Számtalan lehetőséget említenek, amit 3 hónapos kortól ajánlanak az anyukáknak és babájuknak – például pónilovaglás, táncházak és komolyzenei koncert. Megkérdezem: Melyik édesanya viszi a 3 hónapos gyermekét pónilovaglásra vagy táncházba?
2. A gyermek az édesanyja és az édesapja segítségével fedezi fel a világot, az ő “szemüvegükön át” szemlél mindent. Ha a szülők csemetéjüket sokféle élményben részesítik, sok mindennel megismertetik, mindannyiuk örömére, attól a kicsi csak gazdagabb lesz, sosem szegényebb, és később, tudatosabban tudja majd a programok közül választani, hiszen már vannak élményei, tapasztalatai. Programokkal új világot nyitni egy gyermeknek szerintem csak jó lehet. Miért kellene bárkit bírálni, elítélni ezért? Minden szülő annyit vállal, amennyit bír. Ha a szülőnek és a gyermeknek is örömet okoz, hogy sokféle programban vesznek részt együtt, miért ne?
3. És persze nem hagyhatom szó nélkül a tanítónő megjegyzését sem a korai nyelvtanulással kapcsolatban:
Felmérések igazolják, hogy a nyelvtanulást elég hat-hét éves korban elkezdeni – mondja Jónás Piroska tanítónő.
Nos, a legutóbbi felmérések éppen azt bizonyítják, hogy legjobb még 6 éves kor előtt elkezdeni az idegen nyelvvel való ismerkedést, játékos tanulás formájában. Ennek a biológiai magyarázata az, hogy a kisgyermek 6 éves koráig képes bármely nyelv tökéletes logikai és fonológiai elsajátítására. 6 éves kor körül jelentkezik az első úgynevezett “biológiai sorompó”, amikor a gyermek a hallott új hangokat a már ismert hangokhoz társítja. Nem hiszem, hogy a gyerekek a korai nyelvtanulás miatt nem tudnak figyelni a tanórákon. A kutatók ugyanis azt is sikeresen bebizonyították, hogy az idegen nyelvtanulás kedvezően befolyásolja a kicsik intellektuális és személyes fejlődését is – ügyesebben kommunikálnak, jobban odafigyelnek egymásra, ügyesebben megfejtik a nem verbális jeleket és logikusabban (rendszerekben) gondolkodnak egynyelvű társaiknál.
Itt elolvashatod a cikket, kattints ide!
Mit gondolsz? Egyetértesz? Vagy tiltakozol? Kíváncsi vagyok a véleményedre. Kérlek, oszd meg velem!
Timi