Köszönöm a kedves leveleket, amiket Tőletek kapok. 🙂
Nemrég Judit mesélt nekem az otthoni baba angol élményeivel kapcsolatban. Leveléből árad az elszántság és a lelkesedés, és a benne felmerülő kételyeket is megfogalmazza, ahogy kell. Lehet, hogy Te is hasonló cipőben jársz? Olvasd el, és meríts Te is inspirációt!
Baba angol – Elkezdtük! Lelkesen csinálom! Elég jó vagyok?
A kisfiam most 7 hónapos és már van néhány angol nyelvű könyve (képeskönyv, kemény táblás), amiket elég gyakran nézegetünk, és angolul olvasom fel neki, illetve további mondatokkal “gyötröm”, amiket a képről ki tudok bogarászni, és esetlegesen helyesen le is tudom fordítani.
A könyvtárból is angolul olvassuk a könyveket, bár ott elég véges a kínálat.
Napjában többször is beszélgetünk angolul, a mindennapos dolgokat “tárgyaljuk”: hova megyünk, kik jönnek hozzánk, mit álmodott, hogy aludt, mit csinálunk épp stb. Ugyan nem tudom, hogy tematikailag jól haladok-e vele, mert úgy veszem észre, hogy én gyakorlok inkább (előbb-utóbb nyelvvizsgát szeretnék).Úgy veszem észre, hogy egészen nem lehet haszontalan az én sajátos módszerem sem, mert amikor elkezdek angolul beszélni, nagyon vigyorog a kisfiam. 🙂
Most olyan középfokon tartok… a bizonytalan tudás miatt azért aggódom, hogy minden, amit kimondok, helyes-e, vagy csak hátráltatom a későbbiekben, hisz épp rossz igeidőt használok stb.
Van a módszerben fantázia, és remélem, 20 év múlva, mikor ezek a gyerekek felnőnek, akkor mi, szülők elégedetten dőlhetünk hátra, hogy volt értelme angolul annyit beszélni…Judit
Judit baba angollal kapcsolatos élményei, tapasztalatai is azt bizonyítják, hogy amellett, hogy a játékos nyelvátadás új értelmet adhat az otthon, babázással töltött időnek, sok bizonytalanságot is ébreszthet benned. Ennek ellenére biztos vagyok benne, hogy jó úton jársz, akkor is, ha néha elbizonytalanodsz. Hibázás nélkül nem lehet nyelvet tanulni. Próbálkozni kell, és használni, használni, használni a nyelvet. Bizonytalan vagy igeidőkkel, szavakkal kapcsolatban? Maximalista vagy? Nézz utána (vagy kérdezz engem), és csak olyat mondj, amiben 99%-ig biztos vagy! És saját és gyermeked érdekében is egyszerűsíts mindent le! A másik “szabály” pedig az, hogy a kevesebb több. Inkább kevesebbet, de azt rendszeresen, alaposan játékosan. Tudod, nem lóverseny. 🙂
Ha már Judit említette, hogy 20 év múlva mi lesz… ezt a Mark Twain idézetet juttatta eszembe, ami a baba angolra is nagyon igaz.
Dönthetsz úgy, hogy nem vállalod a kihívásokat – lsd. nem kezded el otthon a baba angolt, mert nem érzed elég biztonságosnak azt, hogy Te vezesd be őt egy másik nyelv világába… Te is bizonytalan vagy, hogy jól csinálod-e, jól tanítod-e, nem hibázol-e? De ha nem vállalod azt a kockázatot, hogy belefogsz, és kipróbálod magad, ha nem adsz mindkettőtöknek egy lehetőséget, hogy kipróbáljátok milyen az otthoni játékos angolozás, x év múlva lehet, hogy szörnyen bánni fogod, hogy meg sem próbáltad, és nem csak magad miatt…
Időnként muszáj elhagynunk a biztonságot jelentő kikötőt, muszáj próbára tenni magunkat, muszáj megtapasztalni, hogy meddig juthatunk mi magunk. Álmodj nagyot, és tegyél meg mindent azért, hogy sikerüljön valóra váltanod! Az elszántság szárnyakat ad majd, és egy idő után a szél és a vágyaid már maguktól visznek tovább… Lehet, hogy viharba keveredsz néha – saját magaddal is meg kell küzdened -, de az is elmúlik majd, és újra kisüt a nap.
Ha még csak kacérkodsz a gondolattal, hogy elkezded babáddal otthon a játékos angolt, ne halogasd! Vágj bele! Ha pedig már elkezdtétek, abba ne hagyd! Játsszatok rendszeresen angolul is, és nem marad el a várva várt eredmény!
Timi
Hogy tetszik? Egyet értesz?
Pillanatnyilag sajnos nem lehet hozzászólást írni itt a blogon. Ha írni szeretnél nekem, az info@babaangolonline.com-ra várom a leveled.